Fue Saç Ekimi | Esen Karakaya Saç Ekimi

Fue Saç Ekimi

Fue Saç Ekim’i, genelde saçsızlık sorunu yaşayan erkeklerin başvurduğu sıklıkla araştırdığı ve yaptırdığı estetik operasyonlarından birisidir. Saçsızlık teknolojinin ilerlemesiyle beraber günümüzde artık tarihe karışmış durumda. Kişisel görünümüne özen gösteren erkekler ve saçsızlık sorunuyla yıllardır mücadele eden ve kullanmadığı ürün kalmayan kişilerin başvurduğu estetik müdahalelerden biri olan Fue saç ekimi birçok saç ekim merkezlerinde uzman kişiler tarafından yapılabilmektedir. Her ne kadar her estetik uzmanının yapmış olduğu bir saç ekim işlemi olsa da aynı başarıyı yakalamak kolay değildir.

Fue saç ekim yöntemi ilk olarak Avustralya’da bir doktor tarafından bulunmuş fakat o dönemlerde Dr Woods bu saç ekim metodunu tam anlamıyla bilemediği için kendi ismiyle bu yöntemi duyuramamıştır. Yıllar sonra 2002 yılında Dr. Rassman tarafından tüm dünyada bu yöntemin ismi duyulur hale gelmiştir. Bu yöntem diğer saç ekim metotlarına göre biraz daha ileri boyutlarda bir yöntemdir. Bütün vücut üzerinden kök hücre alınarak bu işlem yapılabilir.

Fue Saç Ekim yöntemini diğer yöntemlerden ayıran bir başka ayrıntıda saç kaybının olduğu alandan bir parçanın çıkartılacak olmaması ve bu şekilde de kök hücrelerin üzerinde çalışılabilmesidir. Diğer yöntemlerde kişinin baş kısmında iz kalabiliyorken Fue Saç ekimi yönteminde belirgin bir iz kalmamaktadır. Kişinin saç yapısı incelenerek nasıl bir saç tasarımı olması gerektiğine uzman tarafından karar verilerek kişinin ön saç çizgisi iyi tasarlanmalıdır. İşlemin sonucunda doğal bir görünüm olmalı ve saç ekimi işlemi uygulandığı belli olmamalıdır.

Fue Saç Ekimi İşlemi Nasıl Yapılır?

Fue Saç Ekim işlemi öncesinde kişinin bilmesi gereken saçlarının ön çizgisinin nasıl belirleneceği ve saçlarının yoğunluğunun ne şekilde olacağıdır. Aynı zamanda saçların yoğunluğunun ne tarafa doğru azalıp artacağını kişinin bilmesi gerekir. İşlem öncesi saç ekim uzmanınıza örnek işlemleri görmek istediğinizi belirtebilirsiniz. Fue Saç Ekimi yönteminde işlem görecek yerler lokal anestezi yapılarak uyuşturulur. Kişinin bu işlem sırasında hiçbir acı, ağrı duymaması için saç derisi uyuşturulur. Uyuşturulan kısımdan saç uzmanı saç köklerini 1 mm boyutunda olan aletle ayırmaya başlar. Bu saç köklerini ayrıştırma işlemi saç ekimi bittikten sonra oldukları yerde sağlam durabilmeleri için önemli bir işlemdir. Ve bu nedenle oldukça titiz çalışılır.

Bu yöntemde ayrıştırılmış olan saç kökleri hücre suyunda bekletilerek saç ekimi olana kadar sağlıklı kalabilmesi sağlanır. Diğer saç ekim metotlarında olduğu gibi bu yöntemde de saç kökleri istenilen alana nakledilmesi için lokal anestezi işlemiyle ekiminin olacağı alan uyuşturularak delik açma işlemi uygulanır. Bu işlem sonrasında suda bekletilen saç kökleri teker teker itinayla yerleştirilme işlemi gerçekleştirilir. Böylelikle fue saç ekimi tamamlanmış olur.

Fue Saç ekim İşleminin Özellikleri Nelerdir?

Fue Saç Ekim işlemi öncesi operasyonun yapılacağı alandaki saçlar kısacık kesilir. Böylelikle özel bir yöntemle birkaç saç kökü mikroskopla incelemeye alınır. Daha sonrasında ekim işlemine hazır hale getirilir. Bu işlemin özellikleri şöyledir:

  • Saç derisinden işlem sırasında doku alınmadığı için ve kök hücreyle işlem gerçekleştiğinden dolayı kafa derisi zarar görmez.
  • Fue saç ekiminde greftler enseden alınarak dökülmenin olduğu sakal, kaş, bıyık gibi alanlarda da uygulama yapılabilir.
  • Alınan her greftte bir ile üç adet saç kökü olacağından saç telinin çıkma olasılığı fazladır.
  • Bu işlemde ağrı, acı duyulmaması ve kısa zamanda iyileşme olduğundan diğer yöntemlere göre daha fazla tercih edilir.

Saç ekim işlemi uygulaması süresince hastanın bilinci açık olacağından ekim işleminin aşamalarına hasta tanık olabilmektedir. Fakat ne kadar işlemi görebilse de ağrı ve sızı duymaz. Ekim işlemi bittikten sonra saç derisi açık bırakılarak hava alınması sağlanır. Sadece saç köklerinin alındığı kısma düzenli pansuman yapılması gerekir.

 Fue Saç Ekim İşlemi Sonrası

Fue saç ekimi uzman kişiler tarafından yapıldıktan sonra başarılı sonuçlar vermektedir. İşlem sonrasında ekim yapılan saç köklerinden çıkan saçlar genellikle 1 ay zarfında dökülmeye başlar. Bu durum sizi korkutmasın. Olması gereken aşama budur. Saç dökülme sonrasında 6 ay kadar bir zaman sonrasında dökülen saçlar daha sağlıklı ve gür olmak üzere kalıcı saçlar çıkar. Bu saç ekim metodu kalıcı saçların çıkması ve bir daha bu dökülme olayının yaşanmaması için %99 kalıcı bir çözümdür. Biraz zahmetli ve sabır isteyen bir süreç olsa da sonucu mükemmeldir. Artık saçsızlık ve kısmi dökülmeler bu işlemle son buluyor. Saç ekim işlemi yapıldıktan sonra ilk haftalarda hastaların saçları klinikte yıkanarak hastaların saçlarını nasıl yıkanması gerektiği hakkında hastaya bilgi ve önerilerde bulunulmaktadır.

Saç Ekim’inde Neden Ense Bölgesinden Saç Kökleri Alınır?

Genellikle saçsız olan kişilere dikkatli bakıldığında kişilerin ense bölgelerinde kalan saçlar dikkati çekmektedir. Halbuki saçın ön kısımlarında olan azalmalar ve dökülmeler kişiyi daha fazla rahatsız etmektedir. Kafanın arka kısmındaki açılmalar, kelleşme sorunu bayanlarda da günümüzde görülmeye başladıysa da daha fazla erkeklerde görülür. Bu durum insan psikolojisini olumsuz olarak etkiler.

Saç ekim operasyonlarındaysa ense bölgesinden alınacak kök hücreler gerek sakal, kaş, bıyık alanlarında dahi kullanılabilir. Sadece testosterondan etkilenmeyen bölge kişilerin ense bölgesidir. Dolayısıyla buradan alınacak saç kökleri saç ekiminde kullanılıyor. Yeterli gelmemesi dahilinde kişinin göğüs bölgesindeki kıllardan saç kökü alınabiliyor.