Sakal Ekimi | Esen Karakaya Saç Ekimi

Sakal Ekimi

Son günlerde hemen herkes büyük bir talep şekilde sakal ekimi için ilgili yerlere başvuru yapıyor. Yapılı şekli saç ekimiyle birebir aynı durumdadır. Saç ekiminin yüze uygulanış şeklidir. diyebiliriz. Erkeklerin sakal ve bıyık çıkan bölgesinde oluşan cilt yapısı bozuklukları nedeniyle kılların seyrek olması ya da hiç çıkmaması gibi sonuçları olur. Diğer bölgelerden alınan güçlü kıl köklerinin yüzümüze nakli ile oluşan bir operasyondur.

Erkekler için sakalın önemini belirtmeye gerek bile yoktur. Erkeklerin yüzündeki aksesuardır diyebiliriz. Özgüven için olmazsa olmaz şey sakaldır. Sakalları istediği gibi düzgün çıkan erkeğin özgüveni bir o kadar yüksek olur. Bazı insanlar ise bunu çok umursamazlar. Seyrek çıkmış, istediği sertlikte, şekilde değil gibi sorunlar onlar için önemsizdir. Ancak insan içten içe kimselere bahsetmese de düzgün bir sakalı olmasını ister. Çünkü topluma göre de erkek sakalsız olmaz. Bu sebeple de sakal ekimi operasyonu için büyük etkisi olur.

Sakal çıkıp çıkmaması tamamen genetik bir durumdur. Temel olarak bunu böyle görmemiz gerekir. Ancak zamanla gelişen hastalıklar ve oluşan hiç beklenmedik kazalar nedeniyle sakallarda seyreklik oluşabilir. Sakal erkeğin bir aksesuarı bir simgesi olduğu gibi, pek çok kusurunu da örten çok önemli bir bölgedir.

Özellikle son yıllarda her erkek kirli sakal olayına girmiş durumda. Sakalları seyrek olanlar, güzel gözükmediği uzatamıyorlar ve haliyle üzülüyorlar. Bu da kendilerini toplumdan uzak tutmalarına sebep oluyor. Bu durum ciddi psikolojik sonuçlar doğuracağı için önemle takip edilmelidir. Tek sahip olduğu şey estetik kaygısıdır. Estetik kaygısıyla yaşamaktansa sakal ekimi ile düzgün sakallara ulaşmak en iyisidir.

Hangi Durumda Sakal Ekimi Yapılır?

Bu işlem çene, yanaklar, favori ve bıyık bölgesi de dahil olmak üzere yüzün hemen tamamında uygulanır. Bu işlem yüzde bulunan derideki bir çok sorunu gizlemiş oluyor. Sakal bıyık bölgesindeki bu kayıplar zamanla oluşmuş olabileceği gibi doğuştan da olabilir. Lazer epilasyon uygulanmışsa ya da iğneli epilasyon gibi aşırı sıcaklık veren uygulamalar kullanılmışsa kıl köklerine ciddi zarar vermiştir ve yapısı değişmiştir.

Sakal ekimi için seyrekleşen ya da hiç çıkmamış bölgelere, saçların ense tarafından alınan güçlü kökler ile sıklaştırma işlemi yapılır. Bu sayede artık o ilkel yöntemler kalmamış, onlar yerine teknolojik uygulama lar ile çok daha rahat ve istenilen şekilde sakallar oluşturulur. Dudakların üstü için yaklaşık 400 kök ön görülüyor. Çene bölgesi geneli ve yanak bölgeleri için ise 500 kök gereklidir. Her iki favori bölgesi içinde 200 kök gerekmektedir.

Sakal Ekimi Nasıl Gerçekleşir?

Saçlardan, şakaktan ve ense bölgesinden sakal bölgesine ekilecek olan kıl kökleri alınır. Tam olarak köklerin hangilerinin uygun olduğuna ekim bölgesinde yapılacak analizler sonucunda kılların güçlülük ve sağlamlık durumlarına göre belirlenir. Hangi bölgedeki kıllar, sakal kısmına uygun görülürse o kökler alınır ve uygulanır.

Ancak ileride oluşabilecek bir sıkıntı var. Sakal ekimini yaptıran ileride bir gün saç ekimi de isterse sorun oluşabilir. Çünkü sakal için alınan kökler, mevcut kökleri azalttığı için saçlara yeteri kadar kalmayacaktır. Çünkü saç ve sakal fark etmeksizin bu tarz operasyonlarda kullanılan bütün kökler aynıdır.

Bu işi yapacak kişi uzman olmalıdır. Çünkü sakala ekilen kılların hangi yöne doğru bakacağı nasıl duracağı renk dağılımı gibi pek çok teknik özelliği iyi ayarlamalı ve düzgünce yapabilmelidir. O yüzden işin uzmanını bulmak gerekir. Belki ücreti çok olur ama en azından güvenilir olur.

Sakal ekimi işlemin çok uzun sürmez. Genellikle 2 saat olmakla beraber ortalama yapılacak bölgeye göre 5 saate kadar da çıkabilir. Genel anestezi yapılmaz. Sadece o bölge için uyuşturma kullanılır. İşlem sırasında hiçbir şekilde ağrı ve yanma hissi oluşmaz ve operasyon sonrasında da ağrı olmaz. Sadece işlem yapılan yerde zamanla bir kabuklaşma durumu gözlenir. Bu kabuklara dokunmadan onların kendiliğinden düşmesi beklenmelidir.

İşlemden itibaren yaklaşık 2 hafta tıraş olmamanız gerekmektedir. Bu yüzden gerekirse iş yerinden izin almalı ve hatta tatile bile çıkılıp sosyal çevreden uzaklaşılmalıdır. İşlemden sonraki ilk günlerde basit aktiviteler yapılır ve seyahat edilir.

Sakal Ekim Fiyatları

Sakal ekim fiyatları bazı durumlara göre değişir. Kimse aynı ücretle bir işi yapmaz. Bunu belirleyen bazı kriterler mevcut. Şimdi onlara bakalım.

  • Kişinin mevcut sakal durumu ve nakledilecek kök sayısına göre fiyat değişir. Saç ekim merkezleri ücretleri bu ekilecek kök miktarlarına göre belirler. Sakal ekimi için kökler 5 lira olduğunu düşünürsek alanın büyüklüğü fiyatı çok fazla arttıracaktır.
  • FUE ve FUT adında iki türlü yöntem ile bu operasyonlar uygulanır. Genellikle FUE daha çok kullanılır. Zaten fiyatı belirleyen yöntem değildir. Bu yöntemlerin arkasından uygulanan PRP işlemi fiyatı belirleyen en önemli kalemdir. PRP işlemi isteğe bağlı olduğundan fiyatı belirlemek sizin elinizdedir.
  • Ekim yapacak işletmenin bulunduğu konum bile fiyata etkisi vardır. Büyükşehirler ve lüks semtlerde bulunan işletmelerin giderleri çok fazla olduğu için bunu fiyatlarına yansıtırlar.
  • Hizmet kalitesi en önemli fiyat yükselten nedenlerdendir. Konforu bir otel odasında hizmet ediliyormuş hissi ile işlem yapılır. Ama bununda bedeli vardır tabi. O da fiyatlara çok ciddi bir şekilde yansır.Eğer uygun bir fiyat istiyorsanız bu hizmetlerden kaçının.