Sakal Ekimi | Esen Karakaya Saç Ekimi

Sakal Ekimi

Ülkemizde ve dünyada oldukça yoğunlaşan estetik görünüme ait uygulamalardan biri de sakal ekimi şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Erkekler için sakal yoğunluğu görünüşte büyük önem taşır. Bu nedenle de birçok kişi sakal ekimi yöntemini kullanmaktadır. Genel anlamda saç ekiminin yüze uygulanan şekli sakal ekimidir. Kişilerin kıl köklerinin transferi şeklinde de bilinmelidir. Saç ekim yöntemleri hem sakal ekimi, hem de bıyık ekiminde de uygulanmaktadır.

Erkeklerin sakal ve bıyık kısımlarında yaşadıkları seyreklikten ya da hiç olmaması durumunda başvurdukları en çözüm sakal ekimidir. Genel olarak saçlı olan bölgeden alınan kıl kökleri ilgili kısımlara nakledilir. Böylelikle yanak, çene, favori gibi kısımlarda sakal çıkışı sağlanır. Bu amaçla yapılan sakal ekimi uygulaması ilgili problem için kesin çözümdür.

Sakal Ekimi Hangi Durumlarda Yapılabilir?

Erkeklerde, çene, yanak, bıyık bölgesi ve favori bölgesi kısımlarına kıl köklerinin nakline sakal ekimi denilir. Bu işlem ile aynı zamanda ciltte oluşan yara izi, dikiş izi ve sivilce izi gibi durumları da kamufle eder. Genellikle sakal seyrekliği genetik faktörlere dayanır. Ender de olsa kişinin çeşitli rahatsızlıkları ya da kullandığı ilaçların yan etkisi ile sakal seyrekliği veya dökülmesi söz konusu olabilir.

Sakal ekimi uygulamasında sakal olmayan kısımlara kıl ekiminin yanı sıra seyrek olan kısımlara da sakal sıkılaştırması yapılır. Kişinin istediği yoğunlukta sakal oluşumu sağlanır. Kullanılan kök sayısı kişinin talebine ve yüz yapısına göre değişir. Genellikle hiç sakal olmayan bir yüz için bıyık bölgesine yaklaşık 400, favoriler için 250, çene için 700 ve yanak bölgesi için ise 300 ile 700 arasında değişen kıl kökleri ekimi yapılır.

Sakal Ekimi Nasıl Yapılır?

Sakal ekimi işleminde saç kökleri şakaklardan ve ense köklerinden alınır. Nereden kök alınacağı ise kılların yönüne ve durumuna göre belirlenir. Aynı zamanda kişi saç ekimi uygulaması da yaptıracak ise kıl kökü alınırken bu durumda dikkate alınmalıdır. Ekilen kılların renkleri açıları ve yönleri çok önemlidir. İşlemi yapacak doktorun tecrübesi ve dikkati bu aşamada ortaya çıkmaktadır. İşinde uzman bir doktor son derece başarılı bir operasyon gerçekleştirir.